Audiovizuálne

Vo svete audiovízie treba byť tvorivý...

…no a my sme boli a vymysleli sme podcast, kde sa pýtame na tvorbu druhých.

Videopodcast Audiovizuálne prináša rozhovory s filmovými a televíznymi tvorcami o tom, ako tvoria a ako sa na filmy dívajú.

V rozsiahlych rozhovoroch sa venujeme otázkam tvorby a remesla, riešeniu tvorivých problémov, a odkrývame príbehy filmov našich hostí, ktoré zostali za hranicami plátna.

Moderujú filmári Michal Pusztay a Pavol Čižmár.

Epizódy

Pozrite si inšpiratívne rozhovory s filmovými a televíznymi tvorcami.

O čom je podcast?

Je filmový zvuk v tieni obrazu? Má zvukár, čo povedať k scenáru? Môže zvukár ovplyvniť hereckú interpretáciu? A ako náš hosť pomohol Angeline Jolie stvárniť opernú speváčku Mariu Callas?

V pilotnej časti Audiovizuálne sme si do štúdia pozvali zvukára Viktora Krivosudského zo SOHOM SOUND.

Napriek tomu, že patrí k mladej generácií slovenských zvukárov, v jeho portfóliu nájdete celovečerné filmy ako Čiara, Amnestie, Obeť, či Invalid a tiež spolupráce s veľkými zahraničnými produkciami.

Remeslu sa učil okrem iných aj od zvukárov ako Christopher Newman (Krstný otec, Exorcista, Amadeus) a Doug Hemphill (Sherlock Holmes, Duna).

Sám svoje skúsenosti odovzdáva študentom ako pedagóg na vysokej škole a organizuje workshopy so zahraničnými zvukármi, čím obohacuje domácu scénu o najnovšie svetové trendy.

My sme sa s Viktorom rozprávali o zvukárskej profesií v rámci celého procesu tvorby, od scenára až po distribúciu, o jeho zvukárskych vzoroch a o filmoch, ktoré ho formovali.

O čom je podcast?

Prečo režisér, ktorý nakrúca viac ako 40 rokov, pomenuje svoju produkčnú spoločnosť Titanic? Ako sa dostal Hamlet do rómskej osady? Je dobre premýšľať pri písaní scenára ako divák? A čo sa stane, ak do filmu obsadíte hercov, ktorí sa v skutočnom živote príliš nemusia? Prečo je prospešné občas vpísať do scenára aj niečo, čo sa nedá natočiť?

Aj na tieto otázky nájdete odpovede v prvej časti rozhovoru s režisérom a profesorom Martinom Šulíkom.

Dve dekády po revolúcii bol najvýraznejším slovenským filmovým tvorcom a v tomto období natočil filmy ako Neha, Všetko čo mám rád, Českým levom ocenená Záhrada, Orbis Pictus, Krajinka, či Slnečný štát. V poslednom desaťročí to boli filmy Cigán, Tlmočník, Muž so zajačími ušami a Kôň.

Rozsiahla je aj jeho dokumentárna tvorba, v ktorej mapuje životy iných umelcov. Stojí za rozsiahlym dokumentárnym cyklom Zlatá šedesáta o tvorcoch československej novej vlny, štylizovaným spracovaním denníkov scenáristu Pavla Juráčka s názvom Klíč k určovaní trpaslíku a viacerými dokumentárnymi portrétmi ako napríklad Emília o herečke Emílii Vášáryovej, či mímovi Milanovi Sládekovi.

Viac ako tri dekády pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na katedre réžií Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

Odkazy spomenuté v epizóde: Francis Coppola’s Notebook on ‚The Godfather‘: https://youtu.be/awce_j2myQw?si=5MSMXxuEl7wBW2eo

____________________________
Filmársky slovník: Dotočná – oslava ukončenia natáčania

Moderujú Pavol Čižmár a Michal Pusztay

Autorom projektu je SHAPE Production s.r.o.

O čom je podcast?

Čo má spoločné Martin Šulík a Quentin Tarantino? Potrebuje režisér dôsledne poznať filmovú technológiu? Čo zachránilo slovenský film? K Dokáže vytvoriť štýl filmu aj narábanie s koňom v panelákovom byte? Ako sa Martin Šulík vysporiadava s rôznorodosťou reakcií na jeho filmy?

Aj na tieto otázky nájdete odpovede v druhej časti rozhovoru s režisérom a profesorom Martinom Šulíkom.

Dve dekády po revolúcii bol najvýraznejším slovenským filmovým tvorcom a v tomto období natočil filmy ako Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis Pictus, Krajinka, či Slnečný štát. V poslednom desaťročí to boli filmy Cigán, Tlmočník, Muž so zajačími ušami a Kôň.

Rozsiahla je aj jeho dokumentárna tvorba, v ktorej mapuje životy iných umelcov. Stojí za rozsiahlym dokumentárnym cyklom Zlatá šedesáta o tvorcoch československej novej vlny, štylizovaným spracovaním denníkov scenáristu Pavla Juráčka s názvom Klíč k určovaní trpaslíku a viacerými dokumentárnymi portrétmi ako napríklad Emília o herečke Emílii Vášáryovej, či mímovi Milanovi Sládekovi. Viac ako tri dekády pôsobí ako vysokoškolský pedagóg na katedre réžií Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

__________________________________
Filmársky slovník:
Postprodukcia- Fáza práce na filme po natáčaní(strih obrazu a zvuku, efekty, farbenie obrazu)
AVID, DaVinci resolve- strihové programy
Švenk- pohyb kamery bez jazdy, pohyb kamery akoby len cez hlavu statívu.

Moderujú Pavol Čižmár a Michal Pusztay
Autorom projektu je SHAPE Production s.r.o.