Ako na kvalitný live stream

Je pre vás livestream jedna veľká neznáma? Ponorte sa do tajov videostreamu a zorientujte sa v jeho problematike rýchlosťou svetla. V riadkoch nižšie sa dozviete všetky dôležité informácie, ktoré vám priblížia produkciu live stream prenosu.

Čo je to ten livestream?

Livestream, videostream alebo ak chcete živý prenos je udalosť, ktorá umožňuje rôznym tvorcom vysielať naživo, napríklad do televízie alebo na internet. Priebeh videostreamu je na autorovi, ktorý si prispôsobí scenár danej téme, ktorej sa venuje pozdĺž vysielania.

Bez techniky to nejde

Nemusíte disponovať miliónovou technikou na to, aby sa z vášho livestreamu stal hit. No jedno je isté. Bez niektorých technických komponentov váš live stream jednoducho svetlo sveta neuzrie. Ktoré sú to?

 

Kamera – bez kamery sa nikam nepohnete. Je len na vás koľko ich plánujete použiť, no minimálne počet je jeden. Odporúčame však použiť kameru, ktorú možno pripojiť k nahrávaciemu zariadeniu – switcher.

 

Switcher – ide o zariadenie, do ktorého sa zapájajú všetky používané kamery, mikrofóny a komponenty. Jednoducho povedané switcher slúži na prepojenie obrazu a zvuku medzi počítačom a kamerami.

 

Počítač a internet – nie je prekvapením, že na streamovanie je potrebný počítač, z ktorého bude obsah vysielaný a dobré internetové pripojenie, ktoré zaručí plynulosť prenosu.

 

Zvukový systém – ako to už býva aj pri filmoch, zvuk má schopnosť umocniť zážitok. Preto treba vždy dbať o jeho kvalitu. Pred samotným spustením live streamu je dobré zapnúť mikrofón a pustiť skúšobný zvuk do slúchadiel. Zistíte tak, či v miestnosti počuť ozvenu alebo šum. Pri ostrej bude tak nežiadúci zvuk eliminovaný a zážitok z live streamu bude na dosah.

 

Osvetlenie – svetlá sú pri streamingu rovnako dôležité ako zvukový systém. Treba myslieť na to, že live stream je audio-vizuálnym dielom, nie len zvukovým ako podcast. Pred spustením video streamu si na kamerách dôkladne skontrolujte dopad a lom svetla. Živšie a jasnejšie farby na obraze ešte žiadneho diváka neodpudili.

Tomuto sa radšej vyhnite

Nie je na škodu myslieť dva kroky dopredu. Pri livestreame to platí dvojnásobne. Čo je raz odvysielané, to už nevrátite späť. Nenechajte sa však vystresovať. Dajte si pozor na pár nežiadúcich elementov a ubezpečte sa, že vaše živé vysielanie nič neruší.

 

Ruch a šum – buďte obozretný a skontrolujte, či sa v blízkosti nevyskytujú nežiaduce zvuky, ktoré by mohli rušiť prenos, ako napríklad štekot psa, hluk ľudí z vonkajšieho priestoru, hluk auta či sirén.

 

Zlé nastavenie kamery a mikrofónu – ak pri audio-vizuálnom výstupe nefunguje dobre zvuk alebo kamera o úspechu sa ťažko hovorí. Preto dbajte o dokonale zaostrený obraz a dobré vyladenie mikrofónov pred spustením videostreamu, ale i počas neho. Nastavte si kameru z uhla, z ktorého chcete byť snímaný a prispôsobte tomu umiestnenie mikrofónu a jeho hlasitosť. Rovnako si dajte pozor na súhru farieb na kamere. Tieto malé triky robia zo živého vysielania dokonalý zážitok.

Je toho na vás moc? Využite služby live stream štúdia SHAPE

Vytvoriť videostream nie je vôbec jednoduché. Ak si naň sami netrúfate, stavte radšej na istotu a obráťte sa na odborníkov z fachu. V SHAPE Production sa postaráme o váš livestream a vykúzlime dokonalý zážitok so všetkým, čo k nemu patrí. Našou doménou je flexibilita a nerobí nám žiadny problém uviesť livestream do sveta v hale alebo v menšej firme. Ako prvé však obhliadneme priestory, aby náš kvalifikovaný štáb v zložení – technik, zvukár, grafik, strihač, režisér, kameraman a osvetľovač bol dokonale pripravený na ostrú klapku. V deň streamu bude už všetko ready-steady a pripravené na go. Môžete sa spoľahnúť, že spravíme všetko pre vašu spokojnosť a kvalitný video stream. Tešíme sa na spoluprácu.

Alexandra Kmeťková

produkcia