Oživené pamiatky nominované na cenu Pamiatky a múzea 2021

Projekt Oživené pamiatky má za sebou prvé dva roky života. Za tento čas sa nám podarilo zrealizovať viacero krátkych filmov, ktoré odprezentovali citlivo obnovené pamiatky, historické objekty a remeslá, ktoré s ich obnovou súvisia.  Rozbehli sme tiež oficiálny web www.ozivenepamiatky.sk, ktorý slúži ako platforma na zverejňovanie jednotlivých filmov.

Oživené pamiatky našli svojich divákov

Množstvo pozitívnych ohlasov zo strany laickej, ale aj odbornej verejnosti nás povzbudilo, aby sme sa zapojili do súťaže o výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2021. Tešíme sa, že nás odborná porota vybrala spomedzi 118 prihlásených projektov a dostali sme sa medzi finálnych 21 projektov, ktoré zabojujú o výročné ceny vo viacerých kategóriách.

Udeľovanie cien sa uskutoční 28. septembra 2022 v Skalici.

História Oživených pamiatok v číslach

Ak ste sa s našimi filmami doteraz nestretli, čaká na vás slušná porcia zaujímavých informácií a výtvarne spracovaných záberov zameraných na dôležité detaily.

Vyjadrené číslami:

  • Doteraz sme zverejnili 18 filmov.
  • Tie spolu dosahujú dĺžku 145 minút, t.j. 2 hodiny a 41 minút informácií zo sveta pamiatok a ich remeselnej obnovy na jednom mieste.
  • Sledovanosť prekročila 104 000 pozretí. Najúspešnejším filmom na základe sledovanosti je film Drevená podlaha, ktorého sledovanosť je viac ako 14 000 pozretí.

Aj tieto čísla potvrdzujú, že o projekt Oživené pamiatky je záujem. Divácka odozva a nominácia na výročnú cenu renomovaného časopisu Pamiatky a múzeá potvrdzuju zmysluplnosť nášho projektu a motivujú nás v prípravách a produkcií ďalších filmov, ktoré vám onedlho prinesieme.

Držte nám palce, sledujte filmy a hlavne pestujte vzťah k histórii a architektúre okolo seba.

Marek Kováč

kameraman